Близо до природата, изчистени форми и създаване на преживяване са основните тенденции в модерния интериорен дизайн, смята интериорният дизайнер Галина Георгиева
от Петя Бахарова / снимки Elinor Design Studio
Срещата с Галина Георгиева е от онези, които те потапят в артистичния мир на красивото. След такъв разговор дълго прехвърляш наум онова, до което си се докоснал и разгадал като естетични кодове. Галя е собственик и главен дизайнер на Elinor Design Studio – Interior Architecture and Design. Учи интериор и дизайн на мебели в Лесотехническия университет в София. В работата си като проектант на мебели осъзнава нуждата от разгръщането на интериора като едно цяло. В търсене на знания и опит в областта на интериорната архитектура и декоративния дизайн Галина заминава за Америка. Работи в Лос Анджелис, след което завършва магистратура по интериорна архитектура и дизайн в Academy of Art в Сан Франциско. Там научава да изгражда и трансформира вътрешните пространства като цялостен организъм, който е в постоянна взаимовръзка с човека и околната среда. Галина Георгиева осъществява проекти в САЩ и Европа, като работата в България заема специално място в сърцето ѝ с чувството на благодарност и възможност да даде обратно. Споделя, че интериорният дизайн у нас е изминал дълъг път в положителна посока. „Разбира се, все още има много какво да се желае, основно по отношение на устойчивия дизайн, казва Галя. – Но развитието на интериорния дизайн върви твърдо напред с работата на много талантливи дизайнери и професионални браншови организации. Основна отговорност на дизайнера е да следи, да въвежда и развива новите тенденции. В България имаме нужда от по-интензивно навлизане и развитие на принципите на устойчивия дизайн в интериора.“
Ето и някои основни тенденции в дизайна, според Галя Георгиева:
Години наред вътрешният дизайн на жилищата у нас се ограничаваше до най-необходимото. С промените и замогването на обществото дойде пищната декорация и безразборното трупане на мебели. Сега е време за търсене на хармонията. Тя определя съвременния вътрешен дизайн – връзката на човек със себе си, с природата, с нещо по-висше. Затова домът трябва да се изчисти от непотребни джунджурии, казва Галя и цитира един от най-влиятелните дизайнери на XIX век Уилям Морис: „В къщата ти не трябва да има нищо, което не смяташ за полезно или не намираш за красиво“. Галя допълва към красивото и емоцията, която то носи.
Мнозина подчиняват домовете и офисите си на течения като фън шуй, икигай. Основни аспекти са свободното движение на човека в пространството, потокът на природните енергии и единството на жилищното пространство със заобикалящата го среда независимо дали става дума за жилищен или за обществен интериор.
Особено важно сега е материалите, използвани във вътрешния дизайн, да са добити локално, на местно ниво. Идеята е не само да се запази природата, а че всяко едно място и сграда, построена на него, вибрират с енергията на конкретната околна среда.
Съвременният интериор се грижи и за здравето на човека. В глобален мащаб това е факт и можем да бъдем спокойни за качеството на материалите във всеки аспект на интериора, избирайки еко линиите на производителите. „При по-ограничен бюджет заложете на по-малко, но качествено, съветва Галина. – Отшумя бързата мода при мебелите, аксесоарите, материалите. Съвременният интериор се разгръща в пълнотата на устойчивия дизайн и развитие.“
Дизайнът е немислим без присъствието на цветовете в него. Актуалните тенденции се базират на икономическите, социалните и обществените процеси на микро- и макрониво. Дизайнерите улавят случващото се в света и го изразяват през призмата и на цветовете. В интериора за 2023 година колористите са вкарали наситени цветове, но през филтъра на земното. Потопили са всичко в топла сивота, за да омекотят яркостта, както е в стила на 70-те години на XX век.
Това е модерният прочит на интериорните дизайнери при обзавеждането. Старите мебели имат биография и носят душа. Важно е обаче те да не затрупват пространството и да не блокират светлината в помещенията.
Добрият дизайн разказва история. Затова е важна комуникацията между дизайнер и клиент в работния процес. „Персоналното е създаване на пространство, което отразява характера и нуждите на клиента, спомага неговата личностна динамика, казва Галя. – Луксът е това да имаш място, в което чувстваш себе си и можеш да се надграждаш, той вече няма нищо общо с материалното.“ Голямо развитие в това отношение претърпяват баните – от хигиенни помещения сега те са места за релакс и зареждане. Функцията на банята се изравни по значимост с тези на останалите пространства в дома, подчертава дизайнерката. Модерният, устойчив интериор преди всичко хармонизира със средата като природни процеси и човека в нея. Отразява вътрешния човешки свят и нуждата да върне избледнялата връзка с природата. Дизайнът днес е търсене и свързване.