С нарастването на броя на разрушителните природни катаклизми през последните няколко години, необходимостта от осъзната грижа към нашата планета стана по-осезаема от всякога. За щастие някои от най-известните архитекти в света предприемат действия срещу изменението на климата, създавайки сгради, които освен с впечатляващия си дизайн, могат да се похвалят и с нулеви нетни емисии. Устойчиво проектираните сгради са в светлините на прожекторите на световната архитектурна сцена. Представяме ви едни от най-красивите сгради по света, които поставят нов златен стандарт, когато става въпрос за устойчивост.
CopenHill е съвместен проект на едни от най-големите имена в архитектурата като Bjarke Ingels Group, SLA, AKT, Lüchinger+Meyer и MOE и Rambøll. Целта на екипа от архитекти е била да трансформира съществуващата електроцентрала с площ от 12 500 квадратни метра в съоръжение за преработка на енергия от отпадъци, което се явява и градски център за отдих със ски писта, пешеходна пътека и стена за катерене.
Открита през 2019 г. в Амагер, Копенхаген, CopenHill е една от най-устойчивите инсталации за изгаряне на отпадъци в света, която не пропуска въглероден диоксид през димоотводната си тръба и работи със 110 процента ефективност. Освен това, осигурява нисковъглеродно електричество за близо 600 000 души и топлофикация.
Въпреки че има няколко изключения, повечето сгради в архитектурния стил брутализъм не са нови. Всъщност те са на няколко десетилетия. За пример взимаме Хотел Марсел, който трябва да отвори врати на 12 май, в Ню Хейвън, Кънектикът. Хотелът може да е нов, но се помещава в емблематичен шедьовър в стил брутализъм, първоначално проектиран от самия баща на архитектурното течение - Марсел Бройер. Когато роденият в Унгария студент от Баухаус го проектира през 1970 г., обаче, това е централата на Armstrong Rubber Company. След като се изнесли, сградата останала празна, обречена на разруха, в продължение на десетилетия.
През 2020 г. обаче местният архитект Брус Редман Бекер предлага на сградата нов живот. Той купува имота и прекарва следващите две години, преобразувайки го (заедно с Dutch East Design) в хотел Marcel със 165 стаи, отдавайки почит на оригиналния визионер на сградата. Хотелът, освен всичко, е изключително устойчив, с девет исторически апартамента, ресторант, бар, библиотечен салон и заседателни зали. Това е хотел, сертифициран за пасивна къща, разположен в сграда с нулева нетна емисия и сертификат LEED Platinum.
Проектирана от директора на AECOM, Пол Дана, 13-етажната кула с площ от 28 000 квадратни метра, в която се помещава LPL Financial, е известна като единствената сграда с нулеви нетни емисии на Ла Хола от 2008 г. Състои се предимно от стъклен екстериор с енергийно ефективно покритие с двоен стъклопакет. Офис сградата има потенциалът да постигне годишна въглеродна неутралност чрез високопроизводителен дизайн и горивни клетки на място, които генерират повече електроенергия, отколкото сградата и наемателите използват. “Устойчивото чудо” в Южна Калифорния може да се похвали също със системи за подово разпределение на въздуха и обширна мрежа от регенерирана вода, използвана за охлаждане, напояване и водопровод на кулата.
Проектиран от покойната Заха Хадид, наскоро дебютиралата централа на BEEAH Group с площ от близо 2800 квадратни метра в Шарджа, Обединени арабски емирства, е първата сграда с нулеви нетни емисии в огромното портфолио на архитектурното студио. Може да е първата по рода си за Zaha Hadid Architects (ZHA), но по отношение на своята футуристична естетика, тази нова сграда се вписва съвсем точно в останалата колекция от уникални проекти на фирмата по целия свят. Сградата е проектирана с фотоволтаичната система, която генерира достатъчно мощност, за да отговори на пиковите летни нужди от енергия. Това е доста впечатляващо, като се имат предвид ужасно високите температури през топлите месеци там. Архитектите са използвали минимална енергия, за да изградят структурата, като използват предимно рециклирани строителни материали.
Като оставим настрана устойчивостта, проектът, ръководен от Сара Шейх Акбари, е силно вдъхновен от пустинната му среда, което обяснява леко извитите покриви на сградата, които са проектирани да имитират външния вид на близките дюни.
Една от най-новите сгради на Националния университет на Сингапур, Училището по дизайн и околна среда 4 (SDE4), впечатлява със своя дизайн и с това, че е първата новопостроена структура в страната с нулево потребление на енергия. Делото на Serie Architects и Multiply Architects, SDE4 е проектиран да се превърне в това, което архитектите описват като „прототип на устойчив дизайн“, демонстриращ желанието на Сингапур да насърчава както образованието, така и устойчивостта в Югоизточна Азия. Със своите близо 2800 квадратни метра площ, разпределени на шест етажа, новата сграда е на път да даде пример за ориентирането на страната към по-устойчиво бъдеще. Освен всичко, това е стилна, елегантна сграда, с площад, открити обществени пространства, работилници, изследователски центрове, кафене и библиотека, разположени в средата на буйна растителност.
Дуото зад австралийската софтуерна компания Atlassian привлече базираното в Ню Йорк студио SHoP Architects и местната компания BVN, за да проектират новата си централа в Сидни. Очаква се сградата да трансформира вече емблематичния силует на града, когато отвори врати през 2025 г. Структурата с височина над 180 метра , която обхваща 40 етажа, не само ще изпълни обещанието на компанията да работи на 100 процента с възобновяема енергия с нулеви нетни емисии, но също така ще спечели титлата „най-високата хибридна сграда в света, изработена от дървен материал“.