Удостоверението за данъчна оценка на имота по чл. 264, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс е един от задължителните документи, които се изискват във връзка със сделки с недвижими имоти като то е необходимо не само за покупко-продажба, а също така и за дарение, ипотекиране, жилищен кредит или рефинансирането му.
За да разберете какво представлява данъчната оценка, защо ни е необходима и как се издава, прочетете тук!
Данъчната оценка е изключително ефентивен метод за събиране на данъци от данъкоплатците. Ако имате задължения към държавната хазна, свързани с имот, който притежавате, докато не ги платите, не може да се разпореждате с него. Също така, не може да получите кредит, за да го ипотекирате.
Целта на данъчната оценка е да подпомогне процеса по събиране на данъците, които всеки собственик на жилище трябва да заплати, като също така удостоверението за данъчна оценка е и доказателство за вече изплатените данъци към държавата.
Това не е документ за наличие или липса на задължения – удостоверението може да бъде издадено и без да са заплатени всички дължими данъци и такси. В този случай обаче, за да бъде възможна сделката с имота ще бъде необходимо или настоящият собственик да плати дълга си към държавата, ако има такъв, или купувачът да се съгласи задължението да бъде частично или напълно прехвърлено на него.
Както вече споменахме по-горе, удостоверението съпътства не само продажбата, но и всяка едно правно действие с недвижим имот, в това число ипотекиране, прехвърляне, дарение на имот, взимане на жилищен кредит, както и рефинансирането му.
Също така, при изплащане на задълженията, свързани с недвижимата собственост, получаването на това удостоверение за данъчна оценка, ви дава зелена светлина, с която вече спокойно може да осъществите продажбата на вашия имот.
За да бъдете напълно наясно с процеса по издаване на данъчната оценка, от особено значение е да се запознаете с това кой в действителност може да подаде подобен тип молба. Право за подаване на молба за издаване на данъчна декларация имат:
От значение е да имате предвид, че молбата за данъчна оценка би могла да бъде внесена и от трето лице, което не спада към вече споменатите, но задължително условие е удостоверението да бъде получено от някое от изброените лица, след като то самото бъде легитимирано по установения ред. Също така, важно е да кажем, че при съсобствен имот, е достатъчен един от собствениците – той получава вместо всички.
В условията за издаване на данъчна оценка има срок, съгласно чл. 3, ал. 1 от Приложение № 2 на Закона за местните данъци и такси. Срокът, за който се издава удостоверението за данъчна оценка е в рамките на две седмици, считан от момента на подаване на молбата.
Важно е да се отбележи, че удостоверенията, които са издадени до 30 юни на текущата година, са валидни до тази дата на следващата година. Удостоверенията, издадени след тази дата важат до края на текущата година. Въпреки това, съществува изключение от правилото. В случай че данъчните задължения за недвижимия имот са платени за цялата година, като тази информация е изрично вписана в удостоверението, неговата валидност е до края на текущата година, без значение от датата на издаване.
Както вече казахме, времето за издаване на удостоверението за данъчна оценка отнема две седмици, като започва да тече от момента на подаване на молбата. Обикновено тази услуга струва около 17 лв. (за Столична община), но можете да се възползвате и от експресна услуга, при която да получите необходимия документ за около един или два дни.
Удостоверението за данъчна оценка се издава от съответната данъчна служба към общината по местонахождение на имота.
Услугата може да бъде заявена както за готов имот, така и за незавършено строителство. Това може да се случи както на гише в съответната община, така и да се заяви удостоверение за данъчна оценка онлайн с квалифицирано удостоверение за електронен подпис или квалифициран електронен подпис. Много важно уточнение е, че за да се ползва услугата онлайн е необходимо ползвателят да има профил в системата за електронно връчване.
Необходимата документация включва:
От данъчната служба ще ви предоставят формуляр по образец, който трябва да попълните, който можете да откриете и онлайн.
Особеност, която е важно да споменем е, че при издаване на удостоверение за данъчна оценка, отнасяща се за имот в строеж, към молбата е нужно да се приложи и констативен протокол на общинската (районната) администрация, който има за цел да удостовери степента на завършеност на сградата.
Също така, във все повече общини може да ви поискат и схема /и скица от кадастъра, ако към имота има и земя. И нещо с особена важност е ако настоящият адрес на имота е различен от този, описан в документа ви за собственост, е добре преварително да разполагате и с удостоверение за идентичност на адрес или с удостоверение за актуален административен адрес.
При подаването на молба за данъчна оценка на имот често биват допускани и грешки, които възпрепятстват процеса и стават основание за забавяне. Именно затова е от значение да насочите вниманието си кум най-често допусканите неточности.
За да бъдете възможно най-спокойни, най-добре направете справка дали имате неплатени данъци и такси. Това ще ви спести много усилия и време, когато пристъпите към момента на продажбата.
Проверете внимателно за допуснати механични грешки в издадения ви документ. Както споменахме вече, такива могат да бъдат както данни за квадратурата, адрес, на който се намира имота, наличие на прилежащи помещения (тавани и мазета), така и за срока на валидност на данъчната оценка.
Пазарната цена е договорената цена, на която се продава даден имот, а данъчната оценка служи за база при облагане на годишен данък и такса за битови отпадъци.
Важно е да знаете, че изповядването на сделка на реалната пазарна цена може да ви спести бъдещи усложнения, които могат да настъпят в резултат на изповядването на сделката въз основа на данъчната оценка. Понякога обаче, двете страни решават да впишат сделката в нотариалния акт по данъчната оценка, мотивирани от това, че по този начин ще си спестят допълнителните разходи. Трябва да знаете обаче, че макар това да изглежда като напълно логично решение, то носи негативни последици както за купувача, така и за продавача, тъй като действието е законово нарушение.
Имайте предвид, че първите 5 години, след изповядването на сделката се явяват най-рискови, в които може да се отнеме недвижимата собственост. За да бъдете спокойни и сигурни, най-добре впишете реалната пазарна цена на имота. Проблемите, които можете да си създадете ако умишлено пропуснете това обстоятелство само ще ви изгубят още време и средства, вместо обратното.