Архитектурен гении, визионер, творец, мечтател, Оскар Нимайер ваеше сградите си като женски скулптури. Запленяващи със своите органични форми, творенията му остават едно непреходно във времето богатство, което провокира сетивата ни и днес. Майстор на извивките, патриарх на модерната архитектура, Нимайер ще бъде запомнен с огромния си талант и дръзко въображение, които отварят тунел към бъдещето.
Архитектът остава сред малкото хора, които стоят зад съвременния образ на Бразилия. Смелите му футуристични проекти в новата бразилска столица са символ на надеждите му за бъдещето на страната. Неговите експериментални творби от стоманобетон се превръщат в иконични сгради, обявени за паметници на културата.
През дългия си творчески път бразилският архитект работи с едни от най-значимите имена в света на дизайна. Последовател е на Льо Корбюзие, но създава свой неповторим почерк, обединяващ здравината на монолитните железобетонни конструкции с изящните извивки и с новия начин, по който използва светлината в проектирането на пространството. Този почерк е белязал над 600 сгради по света.
През 50-те, Нимайер успява да постави Бразилия на световната архитектурна карта.
Строгите постулати на Модернизма той пречупва през бразилската си чувствителност и темперамент, като създава своята архитектурна поезия от големи конзоли и праволинейни форми. За чувствените форми в неговите проекти архитектът споделя, че черпи вдъхновение от родните планини, вълните в океана и извивките на женското тяло. Надвесена над залива на града, неговата “летяща чиния”, проектирана за Музей за съвременно изкуство в Нитерой край Рио де Жанейро, се счита за една от най-значимите му творби. Негови емблематични сгради са също Централата на ООН в Ню Йорк, върху чийто проект работи с Льо Корбюзие, както и католическата катедрала в Бразилия. След редица ключови сгради, с които оформя съвременния облик на бразилската столица, той работи по проекти във Франция, Италия, Америка, Алжир, Малайзия и Испания.
През 1988 година Оскар Нимайер получава огромно признание за творчеството си, печелейки наградата “Прицкер”. През целия си дългогодишен труд над чертожната дъска, той призовава за повече лекота, разкрепостеност и творчество в архитектурата. Геният търси красотата във формите, провокира фантазията и винаги ни изненадва. Това е посланието, което носят забележителните му творения и днес.