Модернизмът се свързва с група архитектурни стилове, които се зараждат в началото на XX век и се налагат като водещи след Втората световна война. В този период, напредъкът в инженерството, социалното равенство, здравеопазването и индустрията се обединяват, за да отхвърлят миналите исторически стилове и да позволят на архитектурата да навлезе в нова ера на дизайна. В основата на модернизма стои използването на нови строителни технологии и материали, сред които предимно стъкло, стомана и стоманобетон. Династията на модерната архитектура се радва на дълго и плодотворно царуване, оставяйки след себе си неподражаемо наследство от емблематични архитекти, сгради и стилове. Представяме Ви пет от архитектите, изиграли важна роля за развитието на модернизма.
Със своите радикални идеи, Льо Корбюзие е запомнен като смел новатор, теоретик на съвременната архитектура и градоустройственото изкуство. Той формулира петте принципа на модерната архитектура. Първият е, че къщите се градят на стабилни стоманобетонни колони, което намалява или премахва нуждата от носещи стени. Вторият е „свободният план“ , който предполага наличието на малко или никакви носещи стени. Трето - стръмният покрив става плосък и може да бъде градина, басейн или спортна зала. Четвърто - големи прозорци и много светлина. И пето – свободна фасада, която може дори да е изцяло стъклена. Тези принципи остават като емблематични черти в неговото творчество и оформят облика на съвременната архитектурата.
Франк Лойд Райт е един от най-великите архитекти на XX век, основател на “органичната архитектура” и принципа на свободното планиране. Той споделя идеите на модернизма, но ги развива в нова посока – към природата и интегрирането й в контекста на всичките си архитектурни творения. Един от най-прочутите му проекти е „Къщата с водопада“, който е типичен пример за елегантно сливане на архитектурата със заобикалящата среда. През живота си Франк Лойд Райт построява стотици домове, музеи и офис сгради. Сред емблематичните му проекти са също къщата Robie, Музеят „Гугенхайм“ в Ню Йорк и др. Автор е на повече от 20 книги, сред които “Бъдещето на архитектурата” и “Изчезващият град”. Райт променя радикално образът на жилищната сграда, изоставяща еклектиката в полза на геометричната простота.
Известният немски архитект Лудвиг Мис ван дер Рое е един от пионерите и най-видни майстори на модернизма и последният ръководител на известната школа "Баухаус". Неговите сгради са характерни с праволинейните си форми и елегантна простота, които олицетворяват международния архитектурен стил. В своите проекти, които ясно илюстрират известния му принцип „less is more“, Мис ван дер Рое въвежда използването на модерни материали като промишлена стомана и стъкло. Изключителното му чувство за пропорция и отношението му към детайла остават закодирани и в създаването на неговите мебели, превърнали се в икони на дизайна. Сред неговите известни проекти са Къща Тугенхат, Къща Фарнсуорт, Барселонският павилион и др.
Бразилският архитект модернист остава с историята като един от най-влиятелните имена в съвременната архитектура. Той отрича острите линии, характерни за класическия модернизъм и в творчеството си се фокусира върху използването на криви и плавни линии, тъй като вярва, че сградите трябва да бъдат в хармония с природата, в която не съществуват прави линии и ръбове. Името на Нимайер се свързва с оформянето на архитектурния облик на новата столица на Бразилия. Сред неговите известни проекти са Казиното във Фуншал, Мадейра; Музеят за съвременно изкуство в Нитерой; Музеу ново в Куритиба; Националният конгрес, Катедралата, Паласио да Алворада в Бразилия и др.
Луис Кан е виден американски архитект, късен модернист, известен със своя монументален подход към архитектурата. Стилът му се отличава с мащабни обеми, при които се акцентира върху видимостта на суровите материали. Той вярва, че дизайнът на всяка сграда трябва да кореспондира на локацията и контекста, в който се намира, като същевременно се разкриват визуално техниките на изграждането ѝ. Сред известните му проекти е Музеят Кимбъл, Институтът Солк, Галерията на изкуствата в Йейлският университет и др.
Photos: Courtesy of wikiarquitectura.com, Archdaily and Archeyes, Robert P. Ruschak, Thomas Nemeskery, Christopher Gardner.