Публикувано в Unique Estates Life Magazine Spring 2024.
Ако решим, бихме могли да прекараме времето си в Париж като в друга епоха – Градът на любовта изобилства от магазини, кафенета и книжарници, съхранили историята си с векове.
На 5 май 1862 императрица Йожени открива Café de la Paix – кафене и ресторант на ъгъла на Boulevard des Capucines и Place de l‘Opéra. В продължение на близо три века интериорът му в стил Наполеон III приютява някои от най-големите интелектуалци на своето време – Виктор Юго, Емил Зола, Ги дьо Мопасан, както и Хемингуей, Оскар Уайлд и Артър Конан Дойл. През 2021 интериорният дизайнер Пиер-Ив Рошон (Pierre-Yves Rochon) обновява деликатно мястото, като вкарва повече светлина и подчертава богатия декор от тъмно дърво, кремава кожа, зелено кадифе, златни елементи и станалите емблематични килими на Madeleine Castaing. Мястото е подходящо за обяд, неделен брънч или просто за питие.
Шоколатиер, майстор на вафлите, изобретател на сладкиши – пред XVIII век да си всичко това е твърде авангардно. Той е Никола Сторер, личният сладкар на Мария Лешчинска, съпруга на крал Луи XV. През 1730 той създава най-старата сладкарница в Париж. През 2024 тя вече е исторически обект, но все така предлага изкусни сладки изделия като бабà с ром, bouchée à la Reine, различни видове тартове, бриош и, разбира се, кроасани.
Започнал като малък семеен магазин в 7-и район през 1838, днес Le Bon Marché е най-старият универсален магазин в Париж. Създаден от Аристит Бусикот (Aristide Boucicaut) и съпругата му Маргьорит, той е забележителен с това, че за първи път представя на клиентите нововъведения като конкретни цени на всяка стока, разпродажби и възможност да върнеш покупка, която не ти харесва. Архитектурата му пък е дело не на друг, а на самия Густав Айфел.
Годината е 1745, а съпрузите Антоан започват иновативен бизнес – всеки от тях държи малък щанд от двете страни на Пон Ньоф, където продава чадъри за парижаните, тръгнали на небрежната си разходка по моста. Идеята е успешна, защото 15 години по-късно двамата вече имат магазин в района на Palais Royal. В зората на ХХ век той се мести на настоящия си адрес на Avenue de l‘Opéra, където продължава да продава ръчно изработени чадъри, както и бастуни, шапки, ветрила, шалове и други аксесоари.
Любимо място на Пол Бокюз и Джулия Чайлд – това е достатъчно основание да се озовем в този магазин, ако се интересуваме от кулинария. Защото той е истински Сезам за всеки шеф или хоби готвач. Основан в края на XIX век, и днес тук може да открием всевъзможни съдове за готвене, ножове, рендета и готварски ножици от най-добро качество, всичко необходимо за майсторите сладкари, както и странни (и чисто френски) уреди за готвене като пресата за патица именно заради която вече покойният Антъни Бурдейн посети E. Dehillerin.
Книжарниците са сред местата, където най-добре можем да усетим духа на един град. А в Jousseaume сякаш времето е спряло и ние сме се върнали в 1826, когато тази легендарна книжарница е създадена. Над 40 хил. заглавия са отрупали лавиците и витрините ѝ, а наред с новите и втора ръка книги тук можем да намерим и антикварни издания. Някои от тях са по-стари и от самата книжарничка.
На улица Saint-Honoré можем да открием магазин за кожени изделия, в който чанти, куфари и пътни сандъци са си поръчвали лица от рода Романови, членове на фамилията Рокфелер и самата Коко Шанел. Създаден е от Франсоа Гойард с идеята да предлага най-добрите кожени изделия за няколкоседмично пътуване с влак или кораб. Гойард едва ли е предполагал, че името му ще стане толкова популярно и през 2024, когато чантите Goyard преживяват своеобразен ренесанс по цял свят.