Vineyards Selection розе впечатли световния винен елит на престижния конкурс Mondial du Rosé.
Eлегантността е в умението да не шокираш. Това важи и за виното. Доказва го българското розе на Vineyards Selection, което спечели златен медал на един от най-престижните международни конкурси – Mondial du Rosé, част от Vinalies Internationales. Световното винено състезание, проведено тази година в Марсилия, се организира от Съюза на енолозите във Франция и събира най-добрите дегустатори, сомелиери, енолози, винени журналисти от цял свят. Състезаваха се 881 розета от над 400 производители, оценявани от 52 специалисти.
Още при дебюта си на световен конкурс сред розетата златни медалисти се открои и това в премиалната серия Vineyards Selection. Виненото жури е много критично към познати френски сортове, затова и високата оценка е сериозно потвърждение за качествата му.
Vineyards Selection розе се прави от три емблематични разновидности – Сира, Каберне Фран и Пети Вердо. Те се комбинират хармонично, чрез структура (от сорт Сира), богат ароматен профил (Каберне Фран), свежест и характерни аромати (от къснозреещото Пети Вердо). Според референциите на профе- сионалните дегустатори виното се запомня с красивия цвят на светла малина, с магнетичния плодов аромат с нюанси на грейпфрут, манго, киви и лайм, а вкусът му – с баланс и свеж финал. Премиалната серия Vineyards Selection се произвежда от специално подбрани лозови масиви в екологично чисти райони в Тополица, Тенево, Болярово и Трояново. Лозята са засадени след обстоен анализ на почвата и слънцегреенето. Подредени са според моряшкия компас „Розата на ветровете“, т.е. в оптимална позиция, така че да са защитени от много силните ветрове, но и да се възползват от морските въздушни течения. Масивите са обгрижвани с внимание и търпение, като добивът е намален, за да се разкрие напълно сортовият потенциал. Гроздето се бере ръчно в ранни зори и на място се отстранява всяко наранено зрънце. Пренася се в малки касетки до винарната, където се ползват два начина на ферментация – в малки ферментатори и чрез стария метод на ферментация в открити дъбови бъчви, при който всички операции се извършват ръчно. |