Хората, които търсят финансиране за имотни сделки, са представителни за купувачите в страната според различните региони и своето икономическо състояние. Нашите експерти по места са подготвени да отговорят на всяко търсене, твърди Мариана Петкова, ръководител отдел „Клонова мрежа“ в Търговска банка Д АД.
В Д Банк никога не делим клиентите си на по-важни или маловажни – всички са специални и към всеки подхождаме с необходимата експертиза.
Държим както на личния подход, така и да покажем на клиента, че не е просто поредното редче в една екселска таблица.
Всяка сделка се гледа поотделно. Правим всичко възможно да превърнем потенциалния клиент в реален и да предложим работещо решение и за двете страни. Забелязвам тенденция клиентите да идват при нас подготвени, с осъзната нужда за самия имот, с достатъчно финансова грамотност за предстоящия жилищен кредит и условията към него. Това улеснява нашата работа и целия процес.
Можем да си позволим подобен подход към клиента и това е една от отличителните ни черти наред с наистина добрите ни условия по кредитите. В портфолиото си имаме и сгради, чието изграждане сме финансирали. За тях предлагаме още по-добри условия за жилищно кредитиране, защото познаваме добре съответния строител и той самият е преминал през вътрешните проверки в банката за отпускане на корпоративен кредит.
Банковите институции в България са на изключително високо ниво по отношение управлението на риска. Всяка банка има изградена стройна и пълна система за оценка на различните видове риск, съобразно типа бизнес. Това са строго регулирани вътрешнобанкови норми и правила, приети точно с тази цел, с постоянен мониторинг и от контролния ни орган.
Така имаме отговор буквално на всяка хипотетично рискова ситуация, за да реагираме адекватно.
Нивото на лихвите се определя и от „рисковата премия“ – независимо дали говорим за отделна държава, фирма или физическо лице.
Хората често се фокусират само върху лихвата, а при един кредит има още много допълнителни условия. По-правилно е да се гледа т.нар. ГПР (годишен процент на разходите), който по-добре отразява реалните разходи, които са свързани със заема. Не по-малко важно е и правилното разпределение на кредитното усилие през годините, като здравословното ниво за съотношението между размера на кредита към доходите на кредитополучателите не следва да надвишава 40%. Така се образува един буфер, който може да се използва при потенциални отрицателни събития в бъдеще. Всички искаме доходите да растат и лихвите да падат, но понякога се случва и обратното, затова известна финансова консервативност никога не е излишна. И най-важното – каквото и да се случва, обърнете се към своята банка, за да намерим заедно решенията. А имотите винаги имат и инвестиционна стойност – въпрос на сметки и правилен тайминг.
Индивидуалният подход към всеки клиент. Д Банк е от по-малките банки на пазара, затова и можем да си позволим подобно отношение към клиентите, което пък е ключово, особено за жилищното кредитиране. Стремим се по-скоро към партньорски отношения с тях както в областта на ритейла, така и в бизнес кредитирането.
И е факт, че с по-голямата част от нашите клиенти имаме дългогодишни взаимоотношения.
С една дума: лесна. А ако трябва да са две, бих добавила и ползотворна. За нас е привилегия, че можем да работим с толкова коректен партньор. Unique Estates знаят как, имат съответното ноу-хау и взаимната синергия води до по-добри резултати. Вярвам, че позитивните резултати и за двете страни само ще се увеличават през следващите години.